Půjčky na směnku ihned

Půjčky na směnku, stojí to za to?

Ručit můžete podle výšky půjčky lecčím. Třeba směnkou, nenápadnou listinou z rodu cenných papírů, která vám ale může pořádně zavařit zejména v rukou lichváře. Podívejme se, jak fungují půjčky na směnku, kdo je nabízí a co je pro ně typické.

Se směnkou se můžete setkat často, a to zdaleka ne jen v bankách – vystavit nebo vlastnit ji může každý a v současnosti jich spíš přibývá. Pro banku (nebo jiného půjčujícího) je ale poměrně riziková, takže v soutěži o nejvýhodnější úroky by nezabodovala. Je to způsobeno mimo jiné tím, že ručení směnkou je jedna z posledních možností pro problémové žadatele (např. se záznamem v registru dlužníků).
Půjčky na směnku zblízka

Směnka patří mezi obchodovatelné úvěrové cenné papíry a svému majiteli dává nesporné právo žádat po osobě, která ji vystavila, v určené době určenou částku. Vystavovatel směnky se tedy písemně zaváže ke splacení částky, které na něm lze vymáhat soudně. Nemůže odmítnout ani částečné plnění.

Směnka může být buď vlastní, kdy se ke splacení částky zavazujete sami, nebo cizí – tehdy se za něj zaváže váš ručitel. Tato varianta znamená i o něco nižší úroky.

K ručení směnkou sahají jak soukromé osoby a různé nebankovní společnosti, tak v poměrně vysoké míře i banky. Týká se to převážně středně vysokých půjček, kde je sice už potřeba nějaké ručení, částka ale ještě není tak vysoká, aby bylo nutné ručit autem nebo nemovitostí.
Co musí mít směnka

Zákon nepředepisuje žádnou pevnou podobu směnky (podívejte se na vzory různých typů směnek), jen některé náležitosti, bez kterých zkrátka neplatí. Které to jsou?

  • označení listiny jako směnka, a to v nadpisu i v textu
  • jméno výstavce směnky, případně směnečníka (třetí osoba, která bude platit, ručitel)
  • datum a místo vystavení směnky
  • místo a podmínky splatnosti (např. splatnost k určitému datu, po uplynutí určité doby nebo při předložení)
  • bezpodmínečný příkaz k zaplacení
  • vlastnoruční podpis výstavce

Pro vysvětlení pojmů, kterými se to kolem směnek hemží, nahlédněte do slovníku pojmů.
Ke komu pro úvěry na směnku?

Půjčky na směnku nabízí především nebankovní společnosti. Před uzavřením smlouvy se několikrát rozmyslete, úroky můžou být vražedné (stejně jako jejich postupy v případě nedostatečného splácení).

Půjčky na směnku ale nabízí i některé banky, ČSOB, GE Money bank, Komerční banka. Nejčastěji tu narazíte na tzv. bianko směnku. Ta se vyplňuje např. při žádosti o podnikatelský kontokorent a není v ní vyplněná výše dlužné částky, kterou banka doplní až poté, co dluh vznikne.

Pokud někdy budete potřebovat peníze ihned a v hotovosti, vyhledejte možnost uzavření půjčky na směnku.

Půjčky na směnku jsou poměrně oblíbené a řadí se mezi nejstarší druh půjček. Spočívají na faktu, že vy si půjčíte od někoho peníze, za které ručíte právě směnkou. Směnka je psaný dokument, který se od okamžiku podepsání obou zúčastněných stran stává cenou listinou.

Pomatujte na to, že s cennými listinami se může obchodovat. Je také velmi důležité vědět, že za finanční směnky ručíte celým svým majetkem nemovitým, ale i movitým. Díky tomuto ručení se taková půjčka na směnku může stát i noční můrou nebo nástrojem nátlaku.
Výhody půjčky na směnku

Tento druh půjčky má velkou výhodu a velké plus pro ty lidi, kteří potřebují velmi rychle získat finanční obnos.

Velkou výhodou je skutečnost, že tyto půjčky na směnku se nezabývají vaším registrem. Takže pokud máte záznam v bankovním registru nějaké banky, můžete si i přesto půjčit peníze.

Pomocí půjčky na směnku si tak můžete snadno a rychle získat, často dosti tučný, finanční obnos, který vám bude přístupný během několika málo minut, takříkajíc dostanete peníze na ruku.

Jediným artiklem, kterým budete za půjčku ručit, je směnka. Od toho také název „půjčky na směnku“.
Nevýhody půjčky na směnku

Velkou nevýhodou těchto půjček je jejich rizikovost. Navíc půjčky na směnku jsou zatíženy velkými úroky a často i vedlejšími zřizovatelskými a věřitelskými poplatky. Proto si dvakrát rozmyslete, jestli do takovéto půjčky vůbec půjdete.

Je velmi důležité vědět, že za směnku ručíte celým svým majetkem a také že se se směnkami dá obchodovat, můžete tedy čekat, že její původní majitel jí prodá někomu, kdo by se nebál z vás peníze dostat třeba i pod pohrůžkou násilí.

Díky těmto nevýhodám půjčky na směnku berte jenom v případě, že potřebujete peníze rychle a nemůžete je získat jiným způsobem.