Jak na vymazání z registru?

Bankovní a nebankovní registry jsou doslova strašákem mnohých lidí. Dostat se do nich totiž nemusí být nic složitého. Často stačí nezaplacená složenka za telefon, či minusový zůstatek na účtu.

A i když se může jednat o skutečně minimální částky, které jste obratem zaplatili, nic to nemění na to, že vás daný věřitel může do registru uvést. Stejně snadno se tam dostanete, pokud dlužíte například splátky za úvěr v bance. Jsou tam jak všichni dlužníci České spořitelny, tak i dlužníci z jiných bank.

Na českém trhu existují hned dva hlavní registry a bohužel ani u jednoho není výmaz jednoduchou záležitostí.

  • Registr Solus – bývá na našem trhu tím nejrozšířenějším a řada institucí ho využívá ke zjištění bonity klienta. Pokud své dluhy v pořádku zaplatíte, registr vás ze své databáze vymaže až po 3 letech od doby, kdy došlo k uhrazení dluhu
  • Bankovní registr klientských informací – Jedná se o registr, který vedou výhradně banky a také ony do něho nejvíce nahlížejí. Ten má mnohem přísnější podmínky než zmíněný Solus, jelikož po uhrazení dluhu v něm setrváváte ještě další 4 roky.

Bohužel žádná rychlejší cesta jak se z registrů dostat aktuálně neexistuje. Proto řada lidí, kteří se kvůli maličkosti do registru dostali, má zavřené dveře například k hypotéce či jinému úvěru na bydlení. Nezbývá než čekat, než dojde k standardnímu smazání.

Registr může mít velký vliv i na získání různých půjček i řady společností. Pokud hledáte společnost, od které si půjčíte, rozhodně dbejte i na její reference. Například taková Jasně vypovídá o tom, že této společnosti by se měl každý zájemce o půjčku vyhnout obloukem, jelikož mu nic dobrého rozhodně nepřinese.

I proto buďte při výběru bankovní nebo nebankovní společnosti maximálně obezřetní, a volte raději ty prověřené, která mají řadu pozitivních referencí.