Cetelem = hellobank.cz

Portréty z nebankovního sektoru II: Cetelem

Nebankovní půjčky? Nákupy na splátky? Kreditní karty? Cetelem patří mezi nejznámější firmy v nebankovním sektoru a my si ji teď představíme.

Už třináct let se na našem trhu setkáváme se společností Cetelem. Patří do rodiny francouzské banky BNP Paribas Personal, která poskytuje úvěry už od padesátých let a podobné společnosti založila ve více než třiceti zemích.

S lidskou tváří

Společnost Cetelem se zeleným panáčkem ve znaku prosazuje zásady zodpovědného úvěrování. Aby rozptýlila nedůvěru k nebankovním „lichvářům“, vyhlašuje tvorbu produktů na míru klientům, možnost úprav splátkového kalendáře, odkladu splátek nebo konsolidace půjček, přičemž klientům domlouvá, ať za ní (respektive do zákaznického centra) s problémy splácet přijdou co nejdříve.

Jak půjčuje Cetelem

Spotřebitelský úvěr: buď typ 1/10 (10% akontace a deset měsíčních splátek po10 %) nebo typ 1 % měsíčně (1 % z ceny zboží za každý měsíc splácení, volitelná délka splácení 5–20 měsíců, žádná přímá platba). Uzavření po internetu nebo v obchodě do 30 minut, 3 000 – 200 000 Kč, splatnost od 5 měsíců do 4 let. Kreditní karta Aura: typ MasterCard, vedení bez poplatků, správa kartového účtu 828 Kč ročně, běžný roční úrok 22, 68 %, padesátidenní bezúročné období, kreditní rámec 5 000 – 100 000 Kč. Auto – moto úvěr: 20 000 až jeden milion korun bez ručitele, 12 – 84 měsíců splácení, možnost předčasného splacení a 0 % přímé platby. Osobní půjčka: stejná částka jako u předchozího úvěru, RPSN od 10, 63 a úroky od 6, 9 % (běžně 8, 9 – 14, 5 %), 6 – 120 měsíců splácení, přičemž zkrácení této doby snižuje úrok.

Zkušenosti zákazníků

Podle názorů zákazníků např. v diskusi na stránkách měšec.cz převládají s firmou Cetelem spíše dobré zkušenosti. Stížnosti se týkají hlavně zmatené komunikace, ztracených dokumentů nebo rozporů v informacích, podávaných různými pracovníky.